«Шляхами неіснуючих сіл – c.Дидьова»

Екостежка
  • Протяжність

    12 км
  • Тривалість

    7 год
  • Неіснуючі села

    img

    Особливістю історичного розвитку окремих сіл Бойківщини було їх розташування на території, яка потрапила в зону адмістративного переділу Польщі та СРСР за пактом Молотова-Рібентроппа. Це призвело до трагічних наслідків для тисяч етнічних мешканців, які були примусово виселені впродовж 1939-1946 рр. внаслідок операції «Вісла» та очищення прикордонної смуги колишнього Радянського Союзу.

    До переліку неіснуючих населених пунктів сучасної території РЛП “Надсянський” та НПП “Бойківщина” увійшли сім сіл – Журавин, Дидьова, Локіть, Дзвиняч Горішній, Тернава Нижня, Тернава Вижня і Соколики.

    Понад сім тисяч мешканців цих сіл, що були розкидані тогочасним радянським та польським режимами по різні боки сучасного українсько-польського кордону, заслуговують на те, аби пам’ятати про їхні малі батьківщини, якими прокотилося жорстоке XX століття, а також скористатися можливістю відвідати ці території.

  • Неіснуючі села

    img

    Маршрут розпочинається біля старої школи (кінець XIX ст.) в с. Боберка, потім стежка повертає на захід, через хребет Червоний Верх (в урочищі Гвозданів розташоване джерело сірководневої води типу „Нафтуся”) до залишків цвинтаря в Дидьовій, поблизу якого була дерев’яна тризрубна церква Успення Св.Богородиці.

     

  • Неіснуючі села

    img

    Надалі стежка проходить дорогою через колишнє село, вздовж якої можна побачити  руїни дворища, знищеного радянськими прикордонниками в 1960 р., руїни “будинку столяра”, в якому в 80-х рр. XIX cт. гостював Іван Франко, фундамент школи, два придорожніх хрести та значну кількість здичавілих фруктових дерев, стару криницю.

    Заслуговують на увагу муровані мости через потоки Тирликів та Мучний.

     

  • Дидьова

    img

    Перша згадка про село Дидьова датована 1529 р. Воно було засноване краківським воєводою Петром Кмітом.

    У селі в 1589 р. була споруджена перша церква.

    В 1860 р. тут було збудовано дерев’яну тризрубну церкву Успення Пр.Богородиці, яка у 1956 р. була зруйнована радянськими прикордонниками (зараз на цьому місці є пам’ятна таблиця, встановлена місцевими мешканцями)

    До села приїжджав відомий український письменник Іван Франко, який відвідував свого шкільного товариша – місцевого священика отця Івана Кузіва, знавця етнографії бойків.

    Тут діяли рільнича спілка “Сила” і читальня “Просвіти”. Село, населення якого на 1938 р. нараховувало 1332 особи, було виселене до 1946 р.

Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна підприємства, у т.ч. до інформаційних щитів, межових знаків, пам’ятників.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.