Про парк

Історія створення

Ідея створення національного природного парку в Карпатському регіоні на території колишнього Турківського району піднімалася в наукових колах Львівської області в першу чергу з огляду на потребу збереження типових та унікальних високогірних формацій Бескидського високогір’я та лісових природних комплексів в межах Вододільно-Верховинського хребта, а також як складової частини структурних елементів регіональної екологічної мережі Львівської області.

Упродовж 2013-2014 рр. в рамках реалізації заходів, які фінансувалися  обласним фондом охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, Інститутом екології Карпат НАН України було розроблено проект створення національного природного парку «Бойківщина».

Базою для створення Парку було запропоновано вважати вже існуючі природоохоронні об’єкти загальнодержавного й місцевого значення в межах Турківського району, зокрема, один заказник загальнодержавного значення „Пікуй” (711 га), а також низки об’єктів місцевого значення – частину регіонального ландшафтного парку „Надсянський”, який входить до складу міжнародного резервату біосфери «Східні Карпати»   (близько 7660 га), загальнозоологічний заказник Либохорівський” (2075 га), ботанічний заказник „Рацина” (12 га), комплексну пам’ятку природи „Витік р. Дністер” (54 га), 4 гідрологічних і 1 геологічну пам’ятку природи (2,5 га), а також 3 заповідних лісових урочища на території Мохнатського та Либохорівського лісництв ДП Боринське ЛГ (51,3 га). Клопотання щодо створення Парку було підтримано Мінекології та природних ресурсів України в 2014 р.

територія проектованого Парку мала становити 40 тис. га

На момент оголошення Указу Президента  національний природний парк "Бойківщина" має загальну площу 12 240 га, яка включає виключно землі лісового фонду. У постійне користування Парку передано 10 623 га земель ДП «Боринське ЛГ» (4 803 га), ДП «Турківське ЛГ» (1 539 га) та Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства обласного комунального спеціалізованого ЛГП «Галсільліс» (4 281 га), площа лісових земель без вилучення, землекористувачем яких було ДП «Боринське ЛГ» (зараз – Турківське надлісництво ДП «Самбірське ЛГ»), становить 1 617 га. До складу Парку увійшла частина РЛП «Надсянський» з болотом «Надсяння», яке в 2019 р. було включено до переліку Рамсарських угідь за № 2392, а також частини ландшафтного заказника «Пікуй» і загагальнозоологічного заказника «Либохорівський».

Парк віднесено до сфери управління Державної агенції лісових ресурсів України.

Згідно із Законом України «Про природно-заповідний фонд України», національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.

Основними завданнями Парку є:

  • збереження цінних природних комплексів степової зони та історико-культурних об’єктів, що знаходяться на його території, включаючи підтримання та забезпечення екологічної рівноваги в регіоні;
  • створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних комплексів та об’єктів;
  • організації та проведення науково-дослідних робіт з вивчення природних комплексів та їх зміни в умовах рекреаційного використання, розроблення та впровадження наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів, організації та проведення моніторингу ландшафтного та біологічного різноманіття;
  • збереження генофонду рідкісних, занесених до Червоної  книги України та типових рослин і тварин;
  • проведення екологічної освітньо-виховної роботи тощо.

Національний природний парк «Бойківщина» адміністративно поділений на 4 лісництва: Либохорівське, Міжгірське, Сянківське та Яблунське.