Які гриби не можна збирати?

Отруєння грибами здебільшого бувають випадковими (потерпілі впевнені, що вживали їстівні гриби) і мають «сімейний» характер. Більшість отруєнь спричинена вживанням пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки), що помилково сприймаються за їстівні, та умовно-їстівних грибів (сироїжки, дощовики тощо, при розламуванні вони виділяють молочковий сік) – унаслідок невмілої або неправильної кулінарної обробки. Отже, слід пам’ятати, що гриби поділяються на три групи – їстівні, умовно-їстівні та отруйні.

Їстівні гриби (білі, підберезники, підосичники, маслюки, опеньки справжні, лисички) готують звичайним способом, без особливої кулінарної обробки.

Умовно-їстівні гриби необхідно спочатку прокип'ятити 7-10 хвилин, відвар обов’язково вилити і лише після такої ретельної обробки смажити чи варити (зморшки, сироїжки) або вимочити в холодній воді, часто міняючи її (гірчаки, грузді, чорнушки та ін.), щоб позбутися речовини, яка подразнює шлунок і викликає отруєння. Те ж саме варто робити з валуями, які мають гіркий чи їдкий смак.

До отруйних грибів відносяться: бліда поганка, мухомор,  несправжні опеньки тощо.

 

Бліда поганка

Найбільш небезпечною є бліда поганка. Її легко можна сплутати з печерицею або сироїжкою. Її отрута діє подібно до зміїної. Отруйні всі частини поганки, навіть спори. Смертельно отруйна речовина, яка міститься в цьому грибі, не руйнується навіть після сушки або засолювання. Поганку навіть в руках тримати небезпечно! Своїми отруйними спорами вона може забруднити їстівні гриби, якщо полежить поряд з ними в одному кошику. І незначна домішка цього гриба у страві здатна викликати тяжке отруєння. Бліду поганку від печериці відрізняє колір пластинок під шапкою. У поганки ці пластинки білі, а в печериці – блідо-рожеві або темно-коричневі.

 

Мухомор червоний

Мухомор легко розпізнати за яскраво-червоною з білими плямами шапкою.

Мухомор червоний — отруйний шапковий гриб, який містить отруту мускарин і мускаридин, що діє на центральну нервову систему людини. Ознаки отруєння цим грибом проявляються через півгодини, іноді можуть проявитися через чотири години, після вживання мухомора червоного у їжу. У постраждалого спостерігається нудота, блювота, пронос, запаморочення, посилене потовиділення, втрата свідомості, плач, приступи сміху і навіть галюцинації.

Частенько трапляється мухомор червоний у дубових лісах з дуба червоного і дуба високостовбурного, березових лісах з берези бородавчастої, дубових лісах з дуба низькостовбурного, грабових лісах з граба звичайного та ільмових, осикових лісах з осики та вільхи сірої, чорновільхових лісах з вільхи чорної. Мухомора червоного дещо рідше, але у сезон можна бачити у хвойних — соснових лісах з сосни звичайної і модрини, соснових лісах чорницевих, соснових лісах вересових, соснових лісах лишайникових, ялинових лісах з ялини європейської та ялиці.

 

Опеньок сірчано-жовтий несправжній

Опеньок сірчано–жовтий несправжній — дуже отруйний шапковий гриб, отрута якого згущує кров, відбувається зневоднення організму, при цьому проявляється спрага, синіють губи у постраждалого, стають холодними руки і ноги, спостерігаються судоми. Отрута паралізує нерви, які регулюють роботу кровоносних судин, внаслідок чого кров у них затримується, а кров’яний тиск падає. Відбувається досить швидке жирове переродження тканин печінки, серця і нирок. Згодом стан хворого значно погіршується, наступає смерть.

 

Перша допомога при отруєнні грибами. Щоб не сталося лиха, дотримуйтеся основних правил. Не збирайте гриби поблизу трас, на пустирях і звалищах. Ніколи не збирайте гриби з бульбоподібним потовщенням внизу ніжки, не готуйте з них страви і навіть не намагайтеся спробувати їх на смак! Не збирайте гриби, які вам не відомі! При будь-якому сумніві їх краще викинути! Не збирайте перезрілі, слизькі, червиві та пошкоджені гриби! Не тримайте необроблені гриби у холодильнику більше 1 доби! Дотримуйтеся санітарно-гігієнічних правил при консервуванні грибів: ретельно очистіть їх, промийте і проваріть, у маринад додайте достатню кількість солі та оцту і не закривайте банки герметичними кришками! Дітям до 14-16 років гриби протипоказані взагалі, оскільки система травлення дитини "перебудовується" лише після 18 років. Навіть їстівні гриби малюкам – вороги.

Пам’ятайте, що не лише сирі, але й погано очищені, недоварені, недосмажені, непросолені гриби можуть стати причиною отруєння. Незважаючи на високі харчові та смакові якості, гриби погано перетравлюються шлунком. Упоратися з такою їжею може лише абсолютно здоровий дорослий організм. При хворобах нирок, печінки, запальних процесах шлунка гриби протипоказані й дорослим. Якщо ви відчули ознаки отруєння, не зволікайте і негайно викликайте "швидку допомогу". Народна мудрість говорить: ГРИБИ МОЖНА ЇСТИ УСІЛЯКІ, АЛЕ ДЕЯКІ – ЛИШЕ РАЗ У ЖИТТІ…