Інвазійні види

Інвазійні види — алохтонні види зі значною здатністю до експансії, які розповсюджуються природним шляхом або за допомогою людини й становлять значну загрозу для біологічного різноманіття. Процес розселення диких видів рослин і тварин на нові території визначається терміном біологічні інвазії.
На території Львівської області відомі приклади інвазійних видів, які наносять шкоду сільськогосподарським культурам, здоров’ю людини, викликають суттєве зменшення чисельності популяцій місцевих видів є такі рослини, як борщівник Сосновського, серед тварин – колорадський жук.
Колорадський жук (Leptinotarsa decemlineata)Поширений повсюдно. Один з найнебезпечніших шкідників картоплі та інші пасльонових.
Шкідливість колорадського жука надзвичайно велика, зумовлюється високою плодючістю самок і ненажерливістю личинок. Зимують жуки в грунті на глибині 20-60см., на полях, де вирощувалася картопля. Навесні, коли грунт прогрівається до 15С, жуки виходять на поверхню де об’їдають листя, черешки і навіть стебла картоплі.
Боротися з колорадським жуком потрібно із настанням тепла і до пізньої осені. Існує кілька методів боротьби з цим шкідником:
-агротехнічний – дотримання сівозміни, саджання картоплі на помірній відстані одна від одної;
-біологічний – використання різноманітних настоїв, біологічних засобів;
-хімічний – використання хімічних препаратів.
Борщівник Сосновського(Heracleum sosnowskyi) — отруйна багаторічна рослина,у дикому вигляді поширена на Кавказі. Завезена на територію Львівщини як перспективна силосна рослина в повоєнні роки, де культивувалася на території колгоспних господарств області.
Основні шкідливі властивості борщівника Сосновського полягають в тому, що він здатний викликати опіки на шкірі людини. Дотик до рослини або потрапляння його соку на шкіру, не викликає ніяких неприємних відчуттів, але вже через кілька годин або навіть діб розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з’являться пухирі, в сонячні дні на шкірі може з’явитися опік 1 – 3 ступеня.Висока активність борщівника на світлі пов’язана з наявністю в ньому особливих фотодинамічних активних речовин – фуранокумаринів, які підвищують чутливість шкіри до ультрафіолетового світла і нейтралізують при цьому дію меланіну. Найбільш сильні опіки борщівник Сосновського викликає при контакті з вологою шкірою у спекотні сонячні дні.
Оскільки борщівник є небезпечним видом, необхідно регулярно вживати заходів, щоб запобігти його поширенню. Це стосується систематичного скошування, зрізування товстих коренів на глибині 15 сантиметрів, випасання худоби (молоді листки поїдають вівці та корови). Найефективніший засіб боротьби — хімічний. При появі першої розетки рослину належить обробити гербіцидами суцільної дії.
Якщо ж упустили момент і рослина зацвіла, то скошену квітку (борщівник цвіте з липня і майже до вересня) обов’язково треба спалювати, бо насіння дозріває навіть тоді, коли він скошений.
Якщо ж ви, знищуєте борщівник, пам’ятайте, що потрібно одягнути одяг, який буде максимально закритий, закритого типу взуття, а також рекомендуємо користуватися захисними окулярами та маскою для обличчя.
❗У випадку потрапляння соку борщівника Сосновського на шкіру, таку ділянку слід ретельно промити водою та закрити від прямих сонячних променів, а у випадку появи почервоніння чи опіків шкіри слід негайно звернутись до лікаря.