«Від пам’ятника Українським Січовим Стрільцям до хутора Ліски»

Екостежка Пішохідний маршрут
  • Протяжність

    8 км
  • Тривалість

    3 год
  • Українські Січові Стрільці на Турківщині

    img

    Мандруючи Турківщиною до найвищої вершини Вододільно-Верховинського хребта – г.Пікуй (1408 м) на відрізку від с. Сянки до Ужоцького перевалу, можна побувати на території РЛП “Надсянський” та НПП “Бойківщина”, а також пройти стежками, де в 1914 р. відбувалися перші бої Українських Січових Стрільців. Зараз важко собі уявити, що майже суціль вкриті лісом території сто років тому були ареною боїв, а в селах Верхнього Надсяння проживало понад 8 тисяч мешканців.

  • с. Сянки

    img

    Село Сянки (Сянське) було засноване до 1565 р. на волоському праві в межах королівських земель краківським воєводою Петром Кмітом над витоками р. Сян.

    Протягом XVII-XIX ст. у Сянках було збудовано три дерев’яні церкви бойківського типу, дві з яких (1645 і 1703 рр.) були продані на Закарпаття у села Кострино та Сіль, де збереглися до тепер. Через село вже у 70-х роках XIX ст. проходила залізнична колія, яка з’єднала Ужгород із Перемишлем та Львовом, а у 1904 р. тут була побудована залізнична станція.

  • с.Беньова

    img

    Село Беньова (перша назва – Беньове поле) було засновано в 1537 р. на волоському праві в межах королівських земель краківським воєводою Петром Кмітом на берегах Сяну. В XVIII ст.

    Село, населення якого станом на 1938 р. нараховувало 582 особи, було виселене протягом 1946 р. переважно на Волинь і в околиці Стрия.

     

    Перша згадка про церкву в Беньовій походить із податкових реєстрів 1589 р. За переказами, у цій церкві сховав свій освячений ніж легендарний гуцульський опришок Олекса Довбуш під час походу на Бойківщину в 1730-х рр.

     

  • Хутір Ліски

    img

    Хутір Ліски входить до складу с. Беньова. Звідси відкривається панорама Західних Бескидів – колишніх земель бойків, з яких протягом 1944-1947 рр. радянським й польським режимами було виселено понад 8 тисяч мешканців.

Протягом всієї екскурсії на маршруті слід дотримуватися наступних правил

Перебуваючи на природі, будьте уважні, дбайте про власну безпеку.

Нехай ваша присутність буде безпечною для комах, птахів та звірів. При зустрічі з представниками фауни помилуйтеся ними і, якщо пощастись, сфотографуйте.

Підтримуйте чистоту, поводьтеся тихо.

Бережіть дерева і кущі від пошкоджень, залиште квіти та лікарські рослини дикій природі.

Тримайтесь на безпечній відстані від урвищ.

Дбайливо ставтесь до майна підприємства, у т.ч. до інформаційних щитів, межових знаків, пам’ятників.

Не беріть з природи нічого, крім відзнятих світлин. Не залишайте нічого, крім слідів ніг. Не вбивайте нічого, крім часу.