Ужоцький перевал

Ужоцький перевал (852 м. над р. м) – перевал у Високому Бескиді через Верховинський Вододільний хребет Українських Карпат. Лежить на межі Галичини і Закарпаття, поблизу кордону з Польщею. Через перевал проходить залізниця та автодорога Н 13, що сполучають Львів з Ужгородом. З північного боку перевалу розташовані витоки річки Сян, з південної — річки Уж.

Він вважається одним з найкрасивіших місць Українських Карпат. Але цей куточок приваблює туристів не тільки своєю красою, але й  багатою історією. У середньовічні часи тут проходив важливий торгово-стратегічний шлях з Київської Русі до країн Дунайської низовини. Пізніше це був кордон між Польщею, Чехословаччиною та Австро-Угорщиною. Саме тут розкинулася знаменита оборонна лінія Арпада і розвернулися одні з найважливіших і найзапекліших подій обох світових воєн.

З Ужоцького перевалу бере свій початок річка Уж, на берегах якої розкинулося древнє місто Ужгород. Саме тутешній невеличкий струмок-змійка і дав назву перевалу. Неподалік знаходиться село Ужок, де розташовані унікальні дерев’яні церкви, зокрема знаменитий храм Святого Архистратига Михаїла XVII ст., який внесений до списку спадщини ЮНЕСКО.